Bogdan Maksimović, „Portret vetra“, Prometej, Novi Sad MMXII
Franja Petrinović, književni kritičar
Književno veče u knjižari „Most“ u Novom Sadu, 26. septembar 2013.
Pre nego što bilo šta kažem o romanu „Portret vetra“ Bogdana Maksimovića želim da vam postavim nekoliko pitanja i da dam nekoliko napomena. Zašto su važne te napomene shvatićete kad završim ovo izlaganje, ali bih nekako voleo da te napomene i tih nekoliko pitanja budu sve vreme prisutni ovde jer su jako važni da bi u suštini mogli bar koliko-toliko prodreti u dosta gusto narativno tkivo ovog romana.
Evo prve napomene: kažu da nekad, kad su nebesa bila ispunjena bogovima, svi naši nesporazumi, sve naše nepravde i zla, svi naši sukobi sa svetom, koji su proizvodili tragično, mogli su biti pripisani tim bogovima, kojih je bivalo bezbroj, i mi smo uglavnom bili žrtve njihove zle ili dobre volje i naši životi su na taj način bivali određeni.
Posle, kada su se nebesa ispraznila od tih bogova, došao je jedan period moralističkog, kada ste mogli o svojim postupcima suditi na osnovu, krivice, pravde, nepravde, greha, iskupljenja, Božje milosti. Ali onda, kao da je došao jedan period opšte praznine, opšteg gubitka onog ili onih kojima bismo mogli pripisati tu vrstu udesa, koji nas zatiče na zemlji.
Dakle, ključna potka i ključno pitanje ovog romana Bogdana Maksimovića ostaje na kraju – zašto postoji taj tragičan nesporazum sa svetom, sa životom, sa okolinom, kako ga je moguće razrešiti? Da li postoji moguća adresa na koju ćemo tu vrstu razrešenja postaviti?
Da li je sada u tom i takvom opustošenom svetu moguće uzimati određenje pravde, osvete, milosti u vlastite ruke? Da li je to opravdano? Da li je opravdano na zlo odgovoriti osvetom? Da li je osveta dovoljna činjenica koja će nam na kraju života doneti milost i smisao?
E, ta su pitanja važna i tih nekoliko napomena stoje kao neka vrsta mizanscena dok čitate roman Bogdana Maksimovića. On počinje zapravo finalom, krajem. Ta osoba, taj junak, eto bez imena, Vetroglav, kako ga zovu, je u tamnici. Finale je. Gotovo je. Sve je odigrano. Ono što je njemu preostalo je da čeka konačni odgovor na ono što je učinio i da kroz sećanja, kroz rekonstrukciju prošlosti svog života, kroz reminiscencije, propita i pokuša da nađe odgovor na tragični nesporazum sa svetom, na koji je on osuđen i na koji smo svi osuđeni.
Ali, znate kako, sećanje je jedna čudna stvar. Ne sećamo se mi onoga što hoćemo. Nije sećanje, kako kaže jedan holandski pisac, u našoj vlasti. Ne, sećanje legne tamo gde ono hoće.
Dakle, kroz te stranice sećanja zapravo probija gusto tkivo, gusti idejni nanos onoga što je arhaično, istorijsko i mitološko nasleđe, onoga što su paganski ostaci, onoga što su koreni nekog prapočetka čovekovog života. I kroz to junak, ajde da kažemo da se zove Vetroglav, propituje šta je uzrok njegovog konačnog nesporazuma. Ako je on nadaren, odnosno, ako ima to umeće da se sporazumeva sa podžemnim silama, dakle, rašljar je, ako ima jedan skladan odnos sa prirodom, gde je onda uzrok tih nesporazuma koji nastaju sa društvom? Gde je taj uzrok konačne tragičnosti i nesporazuma sa jednim drugim delom sveta koji nas okružuje? I zašto je taj deo, koji je vezan za jedan društveni kontekst, zašto je on nosilac gotovo usađenog zla? Zlo koje ne može biti pobeđeno, zlo koje zaslužuje naše pojedinačne odgovore, ali na koje ne možemo uvek imati valjani odgovor. U tome Bogdan Maksimović ima, čini mi se, nešto od onog večnog pitanja Dostojevskog – da li je opravdano uzeti u svoje ruke neku vrstu konačne pravde? Ako znate da je to ustrojstvo društva nepravedno, zlo, da vam nanosi nedaću, da li imate pravo – i to je jedno od ključnih pitanja ovog romana – da li imate pravo da uzmete pravdu u svoje ruke? Da li će osveta biti taj konačni cilj? Ako je suditi po kraju ove knjige, to pitanje ostaje otvoreno.
Junak kaže: ja sam učinio ono što sam morao. Ali, da li je junak ovog romana u pravu time što je počinio zločin kastrirajući četvoricu ljudi, koji su prethodno izvršili čin neiskazivog nasilja silujući onu koju je on voleo? Maksimovićev junak će često kroz predanje, kroz jednu arhaičnu priču, kroz odgonetanje sudbine svoje kuće i svoje porodice tražiti odgovore na pitanja koja sam sebi postavlja.
I sve to uz jedan stalni podtekst da je nešto suđeno, da to tako mora, da je to tako ucrtano. Čak ima jedna rečenica, koju izgovara neznanac, koji se pojavljuje na početku knjige: mogao si porušiti tu kuću kao što si je porušio, ali ono što je u toj kući zapisano u temeljima, od toga ne možeš nikada pobeći.
Da li je tako da mi od tih tamnih korena zla, od tog tamnog tragičnog nesporazuma zaista nikad ne možemo pobeći? I bez obzira da li bili aktivni činilac osvete, kao što je junak ovog romana ili bili pasivni posmatrač, onaj koji će biti prisutan samo kroz saglasnost ili nesaglasnost, dakle, da li je moguće naći adekvatan odgovor na tamnu stranu, na tamne korene onoga što svako društvo, pa i jedno novo, moderno društvo donosi sa sobom. Junak ovog romana je sučeljen sa nehumanošću i sa zlom, koje je večno.
Vesna Krčmar je rekla da Bogdan Maksimović piše lirsko-refleksivnu prozu, a ja bih dodao da on vlada jednim dinamičkim jezičkim materijalom, da jedna rečenica gotovo sustiže drugu rečenicu i kroz jedan lirski i misaoni aspekt vas tačno vodi ka jednoj slici, ka jednoj ideji, ka jednoj tački.
Po mnogo čemu ovaj način pripovedanja jeste strukturno, jezički i kao građa romana pomalo neobičan za našu romanesknu produkciju. Mene je to uporno iskušavanje sa zlom navelo na naš tragični udes sa kojim smo suočeni. Na nemogućnost da se bilo kome obratimo ili bilo kome pripišemo večnu krivicu. Ili smo i mi sami ostali sa sobom, kao što je junak romana sam sa sobom sučeljen da samo rekonstrukcijom pokušava da nađe odgovore i za svoje činove i za činove zla i nepravde kojima je izložen.
Kroz roman je protkano nekoliko aspekata. Mi možemo reći da je to određenje odrastanja, da je to određenje okoline. Ali svi smo mi izgnanici na ovom svetu i svi smo mi drugačiji. Pa tako i junak romana. Jeste on neobičan, jesu njegovi darovi druge vrste, ali i on je deo jedne zajednice i zato je pitanje zašto se na jednom pojedincu to ključno zlo sprovodi. Da li je to zato što je to upisano kao neki arhaični trag, da li su zaista sva naša htenja unapred određena i mi ih samo ispunjavamo, a junak ovog romana jednim činom osvete upravo pokušava to da promeni?
Zato su ona pitanja i nekoliko napomena jako važni. Ja sam ih postavio na početku da bih vas što više vezao za ovaj roman i mislim da on, po tumačenju, po ekspresiji, po doživljaju zla i tame i one tamne strane ljudske prirode, zaslužuje našu zaista duboku i iskonsku pažnju. On se može čitati kao jedna narativna struktura, koja kreće od finala, i vi morate doći do razrešenja zašto je do takvog raspleta došlo. Ali jako je važno obratiti pažnju na drugi sloj, po čemu je ovaj roman Bogdana Maksimovića značajan za srpsku prozu i za srpski roman, zato što upravo u tom drugom sloju on pokušava da nas, kroz jedan sled istorijskog, mitološkog i onoga što je savremeno, ali ne na direktan način, uvuče u jedan gotovo nerazrešiv sukob sa svetom oko sebe.