Dr Zoran Živković: NA TRAGU SRPSKE ROMANESKNE TRADICIJE
Roman je i dalje velika matura srpske književnosti. On ostaje nezamenljiva prozna forma, nastala u toj stalnoj čovekovoj potrazi, da sebi i drugima, odgovori na ona najvažnija pitanja o smislu života. Ko sam? Šta sam ? Gde sam? Potraga za odgovorima na ta pitanja, prosto podrazumeva odlazak i putovanje u „središte životnih stvari“. A svi ti odgovori, kao po nepisanom pravilu, uglavnom, ako ne i bez ostatka, predstavljaju prikaze bolnih sudara pojedinca sa društvom i svetom oko sebe. To je svet u koji se bane, ne svojom voljom, ali potom ceo život protekne u traženju načina da se baš u tom i takvom svetu opstane, bez obzira na onaj neumoljivi i poznati krajnji ishod.
I novi, drugi po redu, roman Bogdana Maksimovića „Iskušenik“ je na poznatom tragu srpske romaneskne tradicije; tradicije koja obuhvata toliko gorkog taloga životnog iskustva. I ne samo zbog toga, može se reći da Maksimovićev „Iskušenik“ dosta toga crpi, pre svega određene prednosti, pa i svoje mane, iz te eklektičke namere i nauma, da na poznatim tradicijama romana odrastanja i romana s tezom, bude još jedno romaneskno svedočanstvo o sudaru pojedinca sa sopstvenim svetom i onim oko sebe.
„Iskušenik“ počinje najtežim mogućim košmarom, pa se stiče utisak da pisac zapravo i hoće da sugeriše da je život često zbir košmara, između kojih postoje i oni dani zbog kojih vredi živeti. Ideja o životu u kojem košmari predstavljaju onu vrstu izazova i inicijacija, posle kojih se postaje spremniji za nove i veće, nije nova u književnosti. Novo se najčešće nalazi u stalno novim sadržajima tih izazova, a još i više u načinima na koje se u svakom novom vremenu na njih odgovara.
I onda kada se možda može čitaocu učiniti da će košmarna priča s početka „Iskušenika“ previše lako zanemariti impulse stvarnog života, sve se odjednom promeni u trenutku, kada glavni junak dopadne zatvora. Ta, inače jedna od najstarijih institucija u istoriji civilizacije, u kojoj se, kroz najveća ljudska poniženja i samoponiženja, iskušava ljudski karakter i njegova sudbina, na mnogim jezicima je podarila velika književna dela. Upravo tu, gde ljudsko i civilizacijsko lako nestaje, Maksimovićev junak u uslovima najtežih izazova, otkrivajući svoj nesalomivi karakter, pokazuje silnu želju za životom. I kao da sve to nosi i pisca, i sam roman, u kojem očito odjednom zapulsira zanimljivost radnje i čar pripovedanja. Našavši se zatvoru, Maksimovićev junak se ovim romanom priključio poznatim likovima srpske pripovedačke tradicije o tzv. „veličanstvenim životnim gubitnicima“, poput jednog LJube Vrapčeta iz remek-dela Dragoslava Mihailovića „Kad su cvetale tikve“ .
Kao pripovedač koji svog junaka vodi kroz crkvu, isposništvo, vodenicu, Bogdan
Maksimović, posebno u delu o zatvorskim događajima, pokazuje da dobro poznaje unutarnje sile, ne samo svog junaka. I pisac i njegov junak zato traže u Dostojevskom, u Heseu, psihološke i filozofske odgovore na neke svoje zapitanosti. Ali, dok se Heseov Sidarta svesno odrekao svih blagodati života i posvetio traženju vrhunske istine i konačnog prosvetljenja, Maksimovićev Teodor Krstić je na iskušeničku stazu stupio da bi nekako preživeo tugu za svojom tragično nestalom devojkom, u kajanju zbog sopstvene krivice za njenu smrt i u želji, da na tom putu otkrije smisao svog i takvog preživljavanja. Upravo takvo traganje za racionalizacijom tragičnog, stavlja Maksimovićevog junaka u poziciju da ne može da izbegne svoju obeleženu, determinisanu sudbinu i zbog toga svesno ulazi u situacije koje mu donose veliku patnju, dok ga njegovo tragično osećanje povodom smrti svoje voljene nikada ne napušta.
Na više od dvesta strana, autor ovog romana je, u pripovedačkom smislu, veoma rizično proveo svog junaka kroz razna iskušenja i velike muke. I u trenucima kada je glavni junak u teškim okolnostima, ali je nada ipak još uvek bila ispred očaja, pisac zaista neočekivanim, efektnim raspletom, razrešava njegov tragični egzistencijalni Gordijev čvor. Takav kraj izvlači čitav roman iz svih pripovedačkih ambisa i slepih ulica, u koje priča o traganju za životom kroz iskupljenje i kajanje, uvek može lako da zapadne.
Iako je još tragični nemački pesnik Paul Celan književnost nazivao beskonačnim govorenjem o sve samoj smrtnosti i uzaludnosti, iako jedna ruska poslovica kaže, „more utapa mornare, a tuga one koji su na kopnu“ i bez obzira na potresan kraj najnovijeg romana Bogdana Maksimovića, i tada kada je život u njemu suočen sa neumoljivom smrću, on ipak pokazuje svoju neuporedivu vrednost.