David Kecman Dako: SNOVIDI IZ ZAUMLJA
(Uz zbirku priča „Vulkansko ostrvo“ Bogdana Maksimovića)
Gotovo sve ono čime se kao samosvojni prozaista Bogdan Maksimović (1946, Beograd) već uveliko potvrdio, najpre knjigom pripovedaka „Senke i smrti“ (Nolit, 2010), a potom romanima „Portret vetra“ (Prometej, 2012) i „Iskušenik“ (Udruženje književnika Srbije, 2018), te već zapažene vrednosti takođe nude i priče na stranicama knjige „Vulkansko ostrvo“. Knjiga od šest priča, poneka mozaična, ima i po dvadesetak priča u priči, tematski posve različite. Centralni motivi, odnosno okosnice svih ovih potpuno zaokruženih celina, kao i u ranijim delima, jesu smrt i ljubav, odnosno, ono što im prethodi ili što njima izazvano, kao posledica, tek nastaje i kao neminovnost tek biva. Na tome se temelji i sav narativni tok koji je ostvaren po zakonu spojenih sudova, ili logikom uzrok – posledica, što smrću i uz ljubav nastaje, ili njima nestaje, te iznova biva kao što je to od iskona tako: neprestana metamorfoza, smenljivost suprotnosti.
Sve u ovim pričama je u znaku krajnosti: sreća – tuga, svetlost – tama, istina – laž, hladnoća – toplota, čemer – iznova nada, neprohod – brisan prostor, raj – čistilište, pakao – spokoj… Kao što to biva i sa svim materijalnim, a trošnim, s telom ljudskim, koje nakon smrtnog trena, nakon klonuća i iščeznuća, po zgasnuću sveg žitka u njemu, odlazi u tišinu i u tamu. Sve poput plodnog zrna, onog pšeničnog, o čemu je reč u završnoj priči, kako biva u poznu i sve studeniju jesen sa nezgaslom nadom biva rukom „novog orača“ s ljubavlju položeno. Snagom u sebi stečenoj plodnim vekom, kroz ceo život što se iz tela zrenjem u semenom zrnu slilo, biće rukom svog izdanka prebrođeno. Tokom ozimice, iz onog što je povratkom zemlji, „ prah prahu, pepeo pepelu“, vremenom sa videla nestalo, pod toplinom vaseljenske svetlosti iz zemlje iznova klica život! Zrnce – semena klica – potomak, večna je spona, nit (setimo se pesme „Niti“ Stevana Raičkovića), nit koja povezuje one kojih više nema i nerođene, koji tek bivaju.
U znaku upravo ovakve misli o neminovnoj prolaznosti i o preobražavanju iz jedne u drugu krajnost, o trenutnosti, prolaznosti, nesigurnosti, neuverljivosti, nestabilnosti, iluzornosti, varljivosti svega pojavnog, svega što je trenom tek materijalno pod kapom nebeskom, o nestajanju i nastajanju, o prenošenju žara iz jednog u drugi život, na čemu počiva (sve)večno, jesu i ove priče, a kruna im je upravo završna priča preobražajna, metafizička i lirsko-meditativna, više prozaida nego klasična priča. Smišljeno, ili po logici svega onog što je u ovom delu od uzročno-posledičnog niza nastalo, simbolična je i snažna završnica ovog dela koja ima i značenje epiloga šireg spektra dejstva. Priča i o smrti, ali i o ljubavi, u širem značenju ovih reči, snagom duboke misaonosti, sveobuhvatne mudrosti, istovremeno biva i posrednim odgovorom na sve ono što upitnošću i začudnošću tajnom o(p)staje u prethodnih pet priča. Smrt i ljubav? Tajne su to od iskona, od nastanka sveta. Upravo u toj završnoj priči, o životnom značenju ljubavi i smrti kao večnim motivima na kojima sve počiva, jer su istovremeno i početak i kraj svemu, narator, a mogli bismo slobodno reći i lirski subjekt, kazuje: – Ljubav i smrt isto su, jer čovek ako iskreno voli on umire po nekoliko puta dnevno, od sreće, od strasti, od patnje ili tuge, svejedno. Ljubav je samo preobražaj smrti ili je obratno.“
Samosvojnost proznog koncepta, a deo toga je bez sumnje i draž kao izazov čitanju i ove Maksimovićeve proze, osim što je u zanimljivosti sadržaja (ničim ukroćena maštovitost, snažna fikcija, veština u povezivanju stvarnog i imaginarnog, logično, a nenametljivo razjašnjenje enigme, onog što se „samo“ u priči događa…), proizilazi nadasve iz neobičnosti snovidnih zbivanja, iz svih onih začudnosti kakve jedino i mogu biti kad im je i izvor i uvir u prostoru zaumlja, u onom međuprostoru i u međuvremenu „među javom i med snom.“. Ono i najbolje i najizazovnije pri tvorenju priče, u znaku je fantastike, čestih pričina, privida, vrtložnog magnovenja i zaumnog snovida. A u tom snovidu iz zauma, priča na svetlost jave izneta, odraz je onog mornog, mučnog, traumatičnog, onog sa čime se snevač jave, nakon svih neuspelih bekstava, svih pokušaja izbavljenja (begom od istine i o sebi i o drugom, zaboravom, dnevnom preokupacijom praktičnim obavezama, posvećenjem onom od čega se živi, svom životu u presnoj javi), hteo to ili ne, kad-tad, makar i u snu, mora da se suoči. I kad tome dođe takav tren, kad mu nezaborav i ispod sklopljenih kapaka bane pred oči, kad istina dođe na videlo, ali sad i sa svim dodatnim preobraženjima, sve bude kao na javi, ali još žešće. Pred okom onog koji sve to sanja. U mučnom snu, vremenom potpuno izmenjenih, javljaju se lica svih tih bivših, licem i telom do neprepoznatljivosti preoblikovanih, u stravična čudovišta preobraženih ljudi o žena, dragih i nedragih… Promenjeni su toliko da su i do drugosti dovedeni toliko da im u njihovoj konačnosti lice biva vremepolovna maska i mapa na kojoj se čita sve kroz šta su pri hodu paklenom putanjom prošli i sve u strahoti, u kobi doživeli. Licem – novim portretom, glasom naratora, koji je istovremeno u poziciji očevica, aktera i najpouzdanijeg svedoka. Čas žestoko, a čas prisno, otvoreno i na sav glas, a čas intimno, poverljivo o onom duboko od svih, pa i od samog sebe vekom skriveno, kazivanje sa dna duše, šapatom, o onom što se (naratoru, očevicu, svedoku, žrtvi…) nekad zbilo, kao i o onom, u trenu sadašnjem, realnom, što mu se kao posledica minulog trenom kazivanja o snovidu, o zamišljaju, još uvek, i to s razlogom, događa.
Takvim narativima od kakvih su i sve priče na stranicama knjige „Vulkansko ostrvo“, koje pripadaju svetu fantastike, mistike, virtuelnosti, pa i nadrealnosti, u čemu je pokatkad, samo diskretnom asocijativnošću, Bogdan Maksimović blizak svetskim klasicima, najpre onim koje pominje u pojedinim pričama (Franc Kafka, Oskar Vajld, Edgar Alan Po…), primerena je forma i način na koji su uobličene. Drag mu je koncept mozaik-proze, priče koja nastaje zbiranjem fragmenata, spletom realnog i irealnog, da bi potom sve na kraju „izraslo“ do posve zaokružene celine, kada ulančavanjem fragmenata (realnost, san, pismo, dnevnička beleška, ili zapis sa putovanja, veoma sugestivni erotski san, intima, ljubav, stvarna, ili ona (samo)doživljena u virtuelnom svetu…) nastaju ove priče koje krajem ostavljaju utisak da im se više nema niti išta dodati, a ni oduzeti. Osim onog što je za uspeh priče najbitnije, (dobro izabrane teme, izazovan sadržaj priče, a potom i način na koji će biti ispričana) Bogdan Maksimović ispunjava i ono treće u stvaralačkom trojstvu: naći svemu pravu meru, na vreme stati, i na taj način samom čitaocu ostaviti dovoljno i prostora i vremena da sve u narativu, ali sad po njegovom osećanju za „meru stvari“, sve neiskazano, sam domašta, sam (sebi) ispriča.
Posebnost koja takođe zaslužuje pažnju, sadržana je u senzaciji kojom obiluju priče Bogdana Maksimovića. Privid realnog zbivanja sa svim „sastojcima“ fantastike, nadrealnosti, sa opravdanjem, ili objašnjenjem da je tako šta u snu uvek moguće: da mrtvi, sve sa ranama na nekad najlepšem licu, sve sa šupljinama umesto nekadašnjih lepih očiju, najlepših na svetu, nekdašnje atlete, a sad u invalidskim kolicima, nekad anđeoskog glasa, a sad nemi, time i kao da su mrtvi, nekada prijatelji, a sad stranci, u kostimima pokojima su i iza života najprepoznatljiviji, sa izrešetanim uniformama… Kojih i kakvih sve tu likova – stvorenja nema, ali snovidom, u fantazmagoričnosti stižu kakvi samo mogu i kakvi sve jesu iza života, u svom konačnom uobličenju. Javljaju se kad i kad hoće, ili kad tome dođe neodložni tren, a uvek sa istim naumom, ciljem: da na sav glas istinu, i samo istinu, o sebi i o drugima snovidom obelodane.
Sve priče su u pogledu slikovitosti zbivanja u sebi ostvarene tako kao da je to pozornica na kojoj će sve ono što njihovi akteri nose u sebi i što im je iz života ostalo teretno, svu muku i tugu svoju, žal za prominulom mladošću, za ljubavlju koja se nekad samo snila i samo se u snu zbila, mnoge neostvarene želje, izgubljene iluzije, sav svoj jad nakon snovida snevni akter da izruči. Da li uz ropac, glasno, ili još mučnije, u ćutnji pretrpljeno, pa i telepatske veze (ljubav na daljinu, na nedodir i neviđeno), sve bude konačno, ostvareno, i vidno i čujno. Događa se, kao što to biva u veoma lepoj priči „Crna haljina od žoržeta“, da i predmeti izađu iz ormana, prošetaju i tiho, poverljivo progovore, ali samo onom ko ih srcem vidi i ko može da ih čuje i razume. Događa se da i predmeti progovore istinu, za života neiskazanu reč više o onom kome su nekada pripadali. Pripadajući u ljubavi, u nežnosti i poverenju nekom za koga su bili i nešto više od običnih stvari, darova, suvenira, stekli su pravo ili moć da na sebe preuzmu najintimniji deo od života onog ko ih je s ljubavlju kupovao, poklanjao, čuvao i od loma, od kraha sačuvao i nakon smrti ostavio ih u amanet nekom, bližnjem, za uspomenu i dugo sećanje Učestalost senzacija, nenadanost prizora, pojava predmeta do tada samo u snovitnom delu priče postojećih, sve to, kao na pozornici, dovodi do konkretne, stvarnosne objektivizacije sadržaja priče, priče najvećim delom sna iznete. Dovodi nas i do misli do koje nas, inače, sugestivnošću naracije i sam pisac smišljeno i vešto vodi. Do saglasnosti u izrečenom uverenju da „svaka stvar ima svoju priču“, da, nimalo slučajno, stvari koje ostavljamo iza svog života produžavaju svoju priču o nama i „dodaju tom životu još jednu dimenziju.“ Neizostavno ovoj misli valja pridodati i Maksimovićevu rečenicu s kraja priče „Crna haljina od žoržeta“, u pričinu kad se oglašava nekadašnja vlasnica i kuće i haljine: „I nemojte kriti suze! To ja plačem kroz vas!“ Stvari, suze, ali osmejak, dovoljan je i drhtaj, jedva i vidljivi drhtaj na licu onog koji iz köme nikad više u svetlost nečijeg oka neće izaći, ali je najzad, makar i u predsmrtnom trenu, srećan, možda i srećniji nego ikad pre, u svom stvarnom životu, jer je na samrtnoj postelji, u komi, čuo reč neostvarene ljubavi i osetio je nežnost bića kojeg i umirući voli.
Osim predmeta sa ključnom ulogom u priči, sa efektno ostvarenom funkcijom lajt-motiva, javljaju se i česti prividi koji nastaju kao eho realnog sveta. Tu su i scenom postvarene siluete ponekog od ključnih aktera, čujnost glasa i nastajanje dijaloga među sabesednicima koji se ne vide, ali se i te kako dobro osećaju. Čujan biva (i srž je priče) živi razgovor između aktera iz dva sveta, realnog i virtuelnog (priča o ljubavi „Vulkansko ostrvo“). Sve te neočekivanosti, senzacije, fikcije, postvarivanje imaginarnog, pričama ovog i te kako dobrog poznavaoca tokova klasične, ali avangardne, svetske i naše književnosti (bliskost sa prozom M. Kašanina i prizorima iz drama Momčila Nastasijevića), daje poseban kvalitet. Osećanje čvrste povezanosti sa nevidnim i nečujnim svetom, takođe je realnost začudnija od svake fantastičnosti u priči do koje pisac Bogdan Maksimović stiže znanjem i veštinom maštograditelja.
Od prve do poslednje priče u knjizi „Vulkansko ostrvo“ nigde radosti, bar odsjaja od trenutne sreće, koja se u procepu između sna i jave ponekad dogodi. U svima je uglavnom, gorčina sećanja, teretnost razočarenja, tragovi strahotnih životnih sunovrata i još stravičnijih, još pogubnijih posledica zla. Kao rečito upozorenje svakom koji se pri vlastitoj zebnji za sebe samog ili za bližnjeg, sa takvim prizorom čitanjem suoči i nema mu izmaka od misli da je izbavljenje od takvog zla uopšte i moguće.
Najčešće je u ovim pričama reč o usamljenicima, o nesrećnicima, o onim uvek u nečem skrajnutim, nepotpunim… U ovim pričama, (poput priče „Nekrolog“, koja nakon porinuća sećanjem u vreme davnoprošlo, od trenutka eruptivnog spoja dvoje mladih, do trena ispraćaja na večni počinak, kada umesto posmrtnog slova kao kazna za „za krivicu“ nekrolog izrasta u veličanstveno slovo života, u himnu mladosti i ljubavi), akteri Maksimovićevih priča najčešće su bezimeni. I sve su to po nečem u sebi duboko skrivenim tužna, tragična bića bez mogućnosti, bez dobre i pravovremene šanse za izbavljenje, za izlazak sa dna vlastitog pakla.
Osnova za tvorenje proze kakvu nam upravo ovim delom nudi Bogdan Maksimović, sa nimalo slučajno odabranim temama o smrti i o ljubavi, temelji se, prevashodno, na umešnosti za tvorenje zanimljive, do sad sa takvim sadržajem neispričane, nedoznate priče. Stoga su te priče životnošću, dramatičnošću, senzacionalnošću snažne i toliko sugestivne.
Osim u zanimljivosti sadržaja, kvalitetu nadasve doprinosi sugestivnost prizora, dinamičnost dramatičnih zbivanja. Sve priče su pisane u prvom licu, time se čitanjem lako osvaruje identifikacija, pa i sadejstvo sa naratorom. One ostavljaju utisak da su tako moćne jer su nastale ne samo kao fikcija, već su odraz teškog životnog iskustva i obeležene su snažnom emotivnošću jedne duše.
Možda i nije među onim najbitnijim, ali jedna od odlika potpunije samosvojnosti Maksimovićevog proznog koncepta oličena je u znalačkom ostvarivanju prisne, gotovo neraskidive spone između onog realnog i irealnog. Između onog što je od života za priču samo „pozajmljeno“ tek kao polazište za direktni „skok u priču“, priču bez dugih i dosadnih uvoda. Reč je o načinu oneobičavanja sadržaja o ljudima i događanjima preuzetog iz realnog sveta, a potom fikcijom preobraženog u „drugu realnost“. Sintezom, prožimanjem realno mogućeg i fikcijom produbljenog, dolazi se do onog suštinskog, a najdubljeg, reč je o umeću pri oblikovanju i akcentovanju, odnosno nijansiranju onog najbitnijeg u psihološkom, unutrašnjem portretu aktera. Najvidljivije oličernje takve umešnosti u nalazimo u početnoj priči „Godišnjica mature“. Fantastičnost tu doista biva realnija, potpunija, nadasve životnija stvarnost. Kroki-portreti i u njima mnoge mini-priče, kratke, jezgrovite, a žestoke.
Kroki portreti, često ostavljaju utisak karikature ili vanredno ostvarenog crteža bez ijedne suvišne linije, ponekad izrastaju i dobijaju dimenzije – značenje likovne groteske. Ostvareni su brzim potezom, samo onim i na „živom portretu“ neizbrisivim rečenicama – najbitnijim linijama, sa naglaskom na detaljima, sa brazgotinama, sa prazninama, šupljinama (od metaka, od bolesti…), sa senkama i mrljama, a što sve skupa biva nečijim osobenim znakovljem kakvim samo život može vremenom proticanja lice i dušu čoveka „po svojoj meri“, da preoblikuje.
Većim delom narativa uglavnom su to snovidne priče, priče iz zaumlja. Sve što je za priču odabrano i što će je većim delom učiniti fantastično mogućom, i realnom i nadrealnom, biva događajem za nezaborav. Bogdan Maksimović to kazuje ne samo glasom „slučajnog očevica“ ili svedoka događanja, nego i glasom aktera, te je priča i sa pečatnošću životnog iskustva onog koji je sve to na svojoj koži iskusio. Dakle, o bilo kakvom proznom konceptu da je u pojedinim pričama reč, a različitost je ponekad i takva da bi se za neke moglo reći kao da i nisu „priče od jedne ruke“, u ostvarenjima Bogdana Maksimovića uvek je to na zanimljiv način predočeno događanje. Zbivanje do kakvog se malokad može nečim činjeničnim kao istinitim dokazati. Sve je, međutim, sve je „odbranjeno“ nepobitnom izvesnošću da je i ružan san, móra, shvaćena kao refleksija onog što se zbilo, makar i u misli., takođe realnost Iako nevidno i nečujno, u snu ili u misli događanje, takođe je deo objektivnog.
I sve su to priče ostvarene sadržaju primerenim konceptom, u formi i sa karakterističnim stilom. Svima je svojstven ravnomerni prozni tok bez razliva, bez nepotrebnih rukavaca, bez kazivanja o uzgrednim zbivanjima i nebitnim za glavni tok priče. Samosvojnost im je očita i u pogledu prividno jednostavnog „tako običnog“ načina kazivanja, jasnog, razumljivog, prijemčivog svakom, kako „običnom“, tako i onom čitaocu od većeg zahteva, od književnog, čitalačkog i obrazovnog, znanja o svetu i o čoveku u njemu, o književnosti i pesništvu posebno. Dobar primer, moguće i najbolji, nalazimo u mozaik-prozi „Večernja škola“. Među dvadesetak naslovljenih fragmenata posebnu pažnju izazivaju priče koje su u znaku su lepe i prijemčive, putopisne proze.
Naracija ostvarena na način svojstven i ovoj prozi Bogdana Maksimovića bez ičeg je suvišnog u sadržaju i uvek je u postepenom rastu, u gradaciji, sa akcentom na onom što priču i čini veoma uverljivom, iskrenom i – istinitom, ma koliko da je u njoj i onog logikom ponekad i teško prihvatljivog. Sve to doprinosi i preko potrebnom razložnom razvoju dramatičnosti priče koja se dovršava na način kako je i započela: povratkom u realni svet sa još težom, paklenijom javom. Narativnim tokom kao vir za virom, sve se sliva u jednu celinu, u isti okvir. Veštom sintezom stvarnog i izmaštanog, događanjem koje nas pri ostvarenom sadejstvu sa onim što nam je, u pogledu psihološki dobro ostvarenog lika izazvalo najveću pažnju, javlja se i utisak da smo sugestivnošću pripovedanja i sami dovedeni na samu ivicu ambisa kakav može biti taj bezdani ponor u kome ništa od života nije svetleće, lepo, pitomo i toplo. Ili je to što je u priči odraz stvarnog i u snu i na javi treptavo u daljini, zaista postojano i uvek je tamo negde između dva beskraja, zemaljskog i nebeskog. To pri snu, pod sklopljenim kapkom, kao i pred okom uvek je varljivo, uvek je nedostižno, poput vidikove linije, linije (ne)mogućeg razgraničenja vidnog i nevidnog, stvarnog ili tek snom mogućeg zbivanja.
Šest proznih celina i sve se doživljavaju kao zaumni snovidi jave. U svakoj priči život tek snom u istini u celosti sagledan, a donekle samo pričom i odgonetnut. Snom ili javom tek, ali uvek je to priča o tegobnom, sunovratanom, mučnom životu. Bez dovoljno ljubavi, bez topline i razumevanja. Život sa tragom od nezaceljivih ožiljaka, živih, otvorenih rana. Sav u bolu proživljen, nepovratom i od samog sebe odbegli život. Poput seva munja, pričom iz prostora nevidnog i nečujnog zbivanja, ispričanim snovidom, ipak, život pričom odbranjen.
O ljubavi, o smrti ali i o mnogo čemu drugom što uz to neminovno ide. Priče kao providi procepom između svetlost i tame, u čoveku kao i u vaseljeni. Iz svetlosti u tamu beživotnim, samo trošnim telom odlazimo sa ovoga sveta. Samo telom, al’ ne i dušom! Nečijim rukama nošeni i s ljubavlju, nadom u zemlju bivamo položeni, prahom razasuti beskrajem poput pšeničnog zrna, poput ozime pšenice pred neizbežnu studen. Studen koja je takva da se samo trenom, trenom onim neminovnim, lednim trenom, samo čini da je studen zauvekna.
O ljubavi, o smrti ali i o mnogo čemu drugom što uz to neminovno ide. Priče kao providi procepom između svetlost i tame, u čoveku kao i u vaseljeni. Iz svetlosti u tamu beživotnim, samo trošnim telom odlazimo sa ovoga sveta. Samo telom, al’ ne i dušom! Nečijim rukama nošeni i s ljubavlju, nadom u zemlju bivamo položeni, prahom razasuti beskrajem poput pšeničnog zrna, poput ozime pšenice pred neizbežnu studen. Studen koja je takva da se samo trenom, trenom onim neminovnim, lednim trenom, samo čini da je studen zauvekna.