Aleksandra Đuričić: RAT I SAN Bogdana Maksimovića

          Smeštajući radnju svog romana u period Drugog svetskog rata i na teritoriju Kraljevine Jugoslavije koja doživljava slom, Bogdan Maksimović postavio je sebi veoma težak zadatak. Prvo, zbog širine teme koje se latio i koja je bila i ostala predmet trajnog interesovanja u srpskom književnom stvaralaštvu. Potom ideološki orijentišući svoje junake i njihove sudbine koliko je moguće objektivno u vihoru ne samo ratnih već i građanskih sukoba, suprotstavljenih ideologija koje su cepale porodice i iz kojih su se rađale kolektivne nesreće. Upravo jednu takvu, građansku, beogradsku porodicu doktora Miloša Đorđevića on postavlja kao glavnog junaka ove ratne drame, opisujući sudbine njenih članova dokumentarnim a povremeno i naturalitstičkim stilom pisanja. Svi koji su najbliže povezani sa petoro članova ove porodice takođe su uvučeni u vir njihovih sukoba, da bi, ne mogavši da pokidaju emotivne veze, podelili njihovu tragičnu sudbinu.

          Druga reč u naslovu ovog romana ima bitno značenje za samu fabulu jer snovi zauzimaju veoma važno mesto u životu glavnih junaka. Opisujući nam šta su oni videli u snovima, autor nam nedvosmisleno te košmare prikazuje kao predskazujuće, anticipirajuće, one koji najavljuju svu tragiku nestanka u ratnom vihoru i stradanja koja će uslediti.
Metaforično postavljajući sukobe u porodici Đorđević kao sukobe dve strane,
rojalističke i komunističke, u građanskom ratu koji je zadesio Kraljevinu Jugoslaviju
zahvatajući sve njene narode ali ne podjednakom snagom i surovošću, Maksimović nam
prikazuje duboku tragiku bratoubilačkog rata pre svega kroz simboliku sukoba oca i
sina. Doktor Miroslav Đorđević je ugledni hirurg, ali i junak iz Prvog svetskog rata
koji je ponosno proneo uniformu kraljevog oficira na svim frontovima, preko Albanije i do Soluna, i nikada je se ne odriče. Njegov stariji sin Miroslav već kao dete bio je u sukobu sa ocem, da bi se taj antagonizam iskristalisao u sinovljevu otvorenu naklonost komunizmu i idejama boljševičke revolucije koje se njegov otac grozi. Na toj liniji vatre pokušava da opstane majka i supruga Natalija, uzorna gospođa iz više srednje klase koja se lomi između dve ljubavi i lojalnosti i mužu i sinu ljubimcu.

          Fino psihološki nijansirajući svoje likove, pre svega kroz odlične, ubedljive dijaloge koji su i dramaturški veoma dobro postavljeni, autor nam sugeriše već od prve stranice romana da je tragični rasplet svih ovih sukoba neminovan. Kao što nema izmirenja ni pokajanja u odnosu između oca i sina, neće ga biti ni u sukobu dve struje u građanskom ratu u Jugoslaviji i one će ostati nepomiriljive, mogli bismo reći, u nekom obliku i do danas.
Prolazeći u romanu kroz period od Šestoaprilskog bombardovanja do Rezolucije
Informbiroa, Maksimović je opisao odraz svih događaja na pojedinačne sudbine
njegovih junaka, podjednako tragične bez obzira na kojoj su strani bili ili pokušavali da ostanu neutralni. Simbolika preživljavanja dva neželjena, slučajno rođena deteta koja će dobiti šansu ne samo za život već i za nešto što bi moglo ličiti na sreću i utehu, pokazuje čitaocu kao u ogledalu sve beznađe ostalih sudbina koje je ratni vihor poništio. Kao da nikada nisu ni postojali, Maksimovićevi junaci iščezavaju na pozornici života u noći i magli, u košmarima koje sanjaju i kojih se na javi sećaju ne uspevajući da istumače njihove poruke, ostajući samo u sećanjima retkih preživelih.

          Rešen da sve strahote rata predstavi čitaocu u izvornom, rekli bismo sirovom obliku bez imalo ulepšavanja, autor nas ne štedi opisujući stravične scene dva bombardovanja Beograda, logora na Sajmištu, borbi na Sremskom frontu i kao dramski vrhunac, prizora na Golom otoku gde je u besmislenom cilju ideološkog prevaspitavanja ljudsko biće bilo sasvim poništeno i poniženo do nestajanja i težnje ka smrti kao spasu od muka. Takvim mukama biće izložen glavni junak ovoga romana koji je islikan bogatom paletom, nijansama različitih ljudskih osobina, od buntovnog sina i idealiste preko bezobzirnog zavodnika do istinskog mučenika koji neće odustati od svojih ubeđenja i odanosti onima za koje je smatrao da je zaslužuju. Tako je Maksimović likom Miroslava prikazao i metaforično razvojni put komuniste idealiste i ateiste koji se na vrhuncu svoga života žrtvuje za ideale na način hrišćanskih mučenika, čime se zatvara krug životnog i ljudskog apsurda. Ta mračna, dugo skrivana strana socijalizma sa ljudskim likom koji je želeo da mu se svet divi i sledi ga, za Maksimovića je veoma važna kao istina o suštini jednog doba koje se surovo obračunavalo sa svojim protivnicima kao i sa nevino optuženima za dela na koja nisu ni pomislili. Pokušavajući da objasni taj poriv ka apsolutnom zlu u čoveku, autor priča paralelne priče o ljudima koji su se zatekli na različitim stranama. Nevini i krivi, zavedeni i neutralni, lojalni i pragmatici, civili i vojnici, žene i muškarci, svi na kraju doživljavaju tragične sudbine koje kao da su im bile negde zapisane, a snovi su ti koji su im nagoveštavali neizbežno.

 

          Maksimović je iscizelirano, doživljeno i saosećajno predstavio ženske likove u ovom romanu, u rasponu od patrijarhalnih majki koje čuvaju dom i ognjište kao najveću
svetinju, preko revolucionarki koje porodične vrednosti zamenjuju ideologijom, sve do slučajnih ljubavnica nesrećnih sudbina koje, prepuštene iluzijama o slobodnom životu, nestaju kao noćni leptiri na vrelini lampe. Među brojnim ženskim likovima ističe se lik beogradske devojke Dare koja ostaje odana svome ljubavniku i kasnije mužu uprkos svim mukama koje je sustižu, uprkos njegovoj plahoj i nestalnoj ljubavi, uprkos roditeljima i okolnostima u kojima će završiti svoj život.

          Posebno upečatljive su u ovom romanu scene iz ratnog Beograda koji se sa nemačkom
okupacijom i haotičnim raspadom države čija je prestonica bio suočavao na različite načine, kroz tiha, krotka preživljavanja gladi i zime u polusrušenim kućama ili bekstvima u unutrašnjost Srbije gde im se činilo da će biti hrane, ogreva, uslova za život. Na tim putevima sretali su se sa različitim vojskama, ali svaka je donosila nesreću jer građanski rat ne može biti ništa drugo do sublimat apsolutne tragedije jednog naroda, duboki rascep čije posledice se osećaju kroz generacije.

          Nasuprot mržnji kao najsnažnijoj razarajućoj sili, stoji u ovom romanu iskrena i čista, gotovo idealizovana ljubav koju doživljavaju ćerka Mila i Rastko, najmlađi sin doktora Đorđevića. Idealizujući svoje partnere do granice bajkovitosti (veoma lepa metafora je krilati konj koji će vinuti u nebo mladi bračni par, Milu i njenog Borka),oni im ostaju verni i odani i u smrti, ne odustajući od ljubavi kao najviše vrednosti ljudskog postojanja. Rastkova gotovo detinja ljubav prema maloj Jevrejki Sari prerašće u duboku privrženost idealu za koji je bio premlad, ali ga je rat učinio mogućim.

          Osim izuzetno dobro napisanih dijaloga, Maksimović je pokazao i talenat za slikanje
detalja, jednostavne svakodnevice koja može simbolično značiti apsolutnu sreću
(predratni beogradski život, porodične vrednosti, vrline koje se ispoljavaju i u
najmanjim detaljima života kao što su porodični ručkovi, večeri uz knjigu, muzika sa
gramofona ili muziciranje na klaviru talentovane i nesrećne Mile) ili pakao borbe sa glađu i fizičkim patnjama bojišta i logora u koje će dopasti nekoliko protagonista ove priče, svako iz podjednako apsurdnog i nepostojećeg razloga.

          Uzimajući za temu svog romana već dobro poznate događaje koji su odredili nacionalnu istoriju dvadesetog veka, autor ovog romana pokušao je da im da viđenje iz svog ugla, koje neminovno, nije moglo biti bez ideoloških odrednica. U toj svojoj opredeljenosti nije otišao predaleko, vraćajući u svakom delu priču na lične sudbine kroz koje se prelamaju istorijske prekretnice.

          Da je tih prekretnica u istoriji našeg naroda bilo i previše, jasno je svakom
potencijalnom čitaocu ovog romana. Način na koji je autor ispričao lične priče čine ga originalnim i značajnim u smislu osvetljavanja istorijskih događaja koji nas, verovatno, nisu mnogo naučili, ali nije suvišno podsetiti ih se kao strašne opomene pred mogućnošću ideologije da pokaže svoju razarajuću snagu. Ni jedna ideologija ne može biti iznad života, poručuje nam Maksimović ubedljivim, potresnim, završnim scenama ovog romana – epopeje koji sve vreme drži punu čitaočevu pažnju ne samo svojim sižeom već i ubedljivim, toplim likovima koje doživljavamo kao davno umrle članove sopstvenih porodica. Kolektivno sećanje zauzeće veoma važno mesto u percepciji i tumačenjima ovog romana.

Bogdan Maksimović, 2025.  |  Sva prava zadržana.