Srđan Damnjanović: SMRT, AUTENTIČNOST I FUDBAL
Povodom knjige Bogdana Maksimovića, „Senke i smrti“, Nolit, Beograd 2010.

          Iza prve objavljene knjige Bogdana Maksimovića stoji bogato literarno iskustvo. Počeo je da objavljuje tekstove za vreme studija književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu. Pune dve decenije radio je kao autor, voditelj i urednik emisija iz oblasti kulture na Radio Beogradu, uporedo objavljujući prozu u uglednim književnim časopisima. Od 1991. radi u Kelnu, na radiju Dojče Vele, a osniva i trenira fudbalske klubove „Beli orao” i „Dušan Silni”. Neobična biografija, a neobične su i priče.

          Senke i smrti sadrže jednu dimenziju na koju treba obratiti posebnu pažnju. Bogdan Maksimović je opčinjen metafizičkim izazovom koji postoji u različitim aspektima ljudskog stvaralaštva, od literature, filozofije pa do sporta. To su toliko različiti i udaljeni aspekti stvaralaštva, da se ne mogu svesti pod jednu kapu, sem na ono krajnje, na ljudsko suočavanje sa konačnom tajnom postojanja. Odnos prema smrti uobličava načine života i stvaranja, koji se označavaju problematičnom koncepcijom autentičnosti. Autentično može biti umetničko delo – posredstvom čega postaje i umetnički vredno (neponovljivo, izvorno, nepatvoreno, nesvodivo na modu ili stilske pravce), a ponekad se u filozofiji i van nje, sam život karakteriše tom kategorijom ili češće njenom suprotnošću.

          Zbirka priča Bogdana Maksimovića nema nikakve veze sa filozofskim teorijama, niti je umetnost pozvana da rešava filozofska pitanja. Ipak, izgleda da je moguće pronaći potvrdu jedinstvenog metafizičkog izazova ili samoutemeljenja čoveka kroz različite delatnosti, kao što su sport, umetnost i smrt. A to su, rekli bi filozofi, osnovni fenomeni ljudskog postojanja. Čitanje knjige Bogdana Maksimovića navodi na taj problem, koji u samom delu ne postoji, niti može da postoji u umetničkom stvaranju i doživljaju umetničkog sveta, ali postoji u refleksiji o njemu.

          Vratimo se knjizi. Radi se o prozi koja je nastala „između čekića i nakovnja”, surove stvarnosti i literarne reakcije, gde je „okidač” fascinirajući odbrambeni mehanizam, uočljiv u jednom važnom literarno-autobiografskom detalju: tavanski pacovi postaju dečji prijatelji. Umetnička transpozicija doživljaja iz detinjstva događa se u vremenu kada je polovinu našeg kontinenta natkrilila čelična zavesa, a završava
se njenim uklanjanjem, koje nije donelo svima više svetla. Spoljašnji krug je zatvoren i kao da je on nekom posebnom kompresijom stvorio jednu zadivljujuću energiju, udelovljenu u neobičnim pričama Bogdana Maksimovića.

          Poneke priče sažimaju ceo roman o odrastanju, druge su zasnovane na kratkom blesku, fascinantnom, mističnom detalju. Literarno sazvežđe našeg autora omeđeno je Kafkom, Kamijem (detinjstvo, život, pa i smrt u carstvu apsurda). Apsurd seže tako daleko da zahvata i mrtve, vladajući i u onom drugom carstvu. U jednoj priči potmule eksplozije dopiru i iz limenog mrtvačkog sanduka (Porodična grobnica). U nekim pričama naslućuje se bliskost Vladanu Desnici i Dragoslavu Mihailoviću. Naracija koja potiče iz „stvarnog života”, puna je neposrednosti i grubosti, ali i lirskih detalja, šifrirajući dublje i sveobuhvatnije značenje.

          Prva grupa priča objedinjena je naslovom Porodična grobnica. Drugi deo naslovljen je Izgubljena sonata, a treći Autoportret. Prvi stav je tematski omeđen reminiscencijama iz detinjstva, drugi zrelošću i sazrevanjem, a treći na neki način nudi pogled „odozgo”. To su priče u kojima se u jednom fragmentarnom iskazu ogleda celina umetničkog doživljaja Bogdana Maksimovića, odnosno kada se iz literarne svesti o slomljenosti egzistencije u svim njenim greškama i pokušajima zrcali ono lepo i istinito i to na tamnoj podlozi doživljaja smrti. Naslovi priča iz tog završnog stava su: Sova, Smrt, Pas u sumrak, Zid, Savet, Bolest, Plaža ispod taverne „Pet koraka do
mora”. Na pripovedačkoj sceni Bogdana Maksimovića moguća je obrnuta slika sveta, u kojoj mrtvi imaju važnu ulogu u svetu živih. Poznato dvojstvo erosa i tanatosa je u literarnoj stvarnosti ulaznica u taj svet. Budući pisac studije o tanatopoetici naše književnosti, moraće imati u vidu i dela Bogdana Maksimovića.

          Svaka priča je onirička avantura u kojoj razgrćemo sivi šiprag reči, praćeni mrtvim psom – radi se o posebno važnoj arhetipskoj slici našeg pripovedača. Pas je složeni simbol, posrednik između dva sveta ili vodič u donjem svetu koji tumači poruke htonskih božanstava. „Mrtav pas” ima posebno snažno značenje „dvostruke smrti”. Ukoliko bismo prihvatili alhemijsku simboliku „prožderanog psa” za merodavnu, radilo bi se o sazrevanju i ocelovljenju kao krajnjoj svrsi metamorfoze, postizanju stvaralačke autentičnosti (pleonazam). Samo se na neponovljiv i samosvojan način može dostići ono Rodno i arhetipsko, neizrecivo pojmovnim sredstvima, ali svim ljudima „nekako” jasno i razumljivo u kodu umetničkog dela.

          U priči Kapiten su sve važne pripovedačke niti majstorski isprepletene u jednu, objedinjavajući u „sportskoj” temi sva važna značenja literatnog sveta Bogdana Maksimovića. Posle iznenadne smrti kapitena lokalnog fudbalskog tima, čija je igra uvek bila „na ivici”, oštra i gruba, kapitenska traka za njegovog naslednika ostaje preširoka. Čin sužavanja trake kao simbol neponovljivosti igre, pridaje smrti ono naizgled neočekivano značenje jedinog stvaralačkog impulsa života. Za smrt, umetnost i sport podjednako je vezana autentičnost, važna i problematična filozofska kategorija, koja opet sabira različite niti ljudskih delatnosti u jedinstveni metafizički izazov.

          Radi te središnje pripovedačke metafore, moramo napustiti pripovedački teren Bogdana Maksimovića. U filozofiji je smrt važna, privilegovana tema, jer filozofi iz perspektive smrti promatraju život. Važna filozofska prekretnica nije samo u promeni perspektive, nego i u promeni načina: diskurzivna metoda se menja za neposrednu evidenciju koja treba da potrese celinu bića. Smrt nije pojam, nego otvorena mogućnost u pogledu sadržaja sopstvenog značenja, ali i značenja života uopšte. Maks Šeler je u čoveku video jedino biće u vasioni koje može biti otvoreno za vlastitu smrt. O tome šta je smrt, čovek zna na dvostruk način. Čovek poseduje empirijsko znanje o smrti drugih, ali i svest i osećanje vlastite smrtnosti (M. Scheler, Tod und Fortleben), koje nas konkretizuje i uposebljava u neponovljivu ličnost. Ukoliko bi mi bila dodeljena večna mladost, mogao bih biti bilo šta, general, glumac ili ljubavnik, ali to „bilo šta” je negirano starenjem, bolestima i smrtnošću. Smrt nas uposebljava u „nešto”. Čovek je ličnost zahvaljujući umu, ali i osećanju vlastite konačnosti. Zato on može da se izvije nad sebe i da iz jednog središta učini sve pa i sebe predmetom
saznanja. Biti ironičan, humorističan, sa osećanjem za uzvišeno i tragično, biti sposoban za pročišćenje smehom i strahom, moguće je usled te ekskluzivne sposobnosti čoveka da se intencira i time distancira od samoga sebe (Maks Šeler, Položaj čovjeka u kosmosu). To samoutemeljenje čoveka kroz neposrednost konačnosti odvelo je Šelera do glorifikacije rata i militarizma, ali između ta dva pola smrti, ne postoji nužan odnos. Može se umreti i bez zavojevačkog rata. Čovek je, prema Martinu Hajdegeru, jedino biće koje postavlja pitanje o smislu bivstva. Mi delujemo na način koji je uslovljen odnosom prema vlastitoj smrti, ali tu ne pomaže konvencionalna, filozofska, a ni teološka misao, jer iskustvo smrti može biti samo vlastito. Smrt je uvek-moja, piše Hajdeger. Metafizika misli bivstvo ukoliko ga predstavlja kao neko određeno i pojedinačno biće (atom, ideja, supstancija), neizbežno poistovećujući bivstvo i biće. Taj put evropske metafizike (čiji je naslednik tehnika) „blokira” svako dublje samorazumevanje čoveka, pogotovo ono koje ide utabanim putem, per definitionem. Čovek je svoja mogućnost: čovek se u svom bivstvu može birati i izgubiti a samo prividno steći. Smrt poziva na preuzimanje sopstvene egzistencije pozivajući nas na samosvojan i autentičan život. Kada čovek stekne vlastitu celovitost, dobitak postaje gubitak, jer tu je i cena najviša, sam život (bivstvovanjem u svetu). Hajdeger, sasvim opravdano, veruje da se tek kroz smrt čovek suočava sa sobom. On tridesetih godina prošlog veka u heroju vidi paradigmu autentične egzistencije koja odlučnošću volje povezuje regionalni karakter i širu otadžbinu, a herojska smrt postaje znamen budućnosti (Viktor Farijas, Hajdeger
i nacizam). Pri vrednovanju smisla smrti kod Šelera i Hajdegera, ne sme biti ispušten ni uticaj filozofija istoka, budizma i zena, a možda i kodeksa samuraja čija tehnika borbe (i tehnika smrti) upućuje na nešto sasvim ne-tehničko (Reinhard May, Heidegger’s Hidden Soursces).

          Neautentičan odnos prema smrti dovodi do propuštanja mogućnosti čoveka, do tutnjave i huke nivelišuće mase (navijači su simbol neautentičnosti tehnike sporta). Navijačima se manipuliše a igrači se prodaju; prvi žive po diktatu „društva” a drugo po zakonu robno-novčanog odnosa. Nasuprot tome, autentičan čovek je bivstvo ka smrti, „istrčavanje u smrt”, oslobođenje od vladavine prosečnosti i bezličosti. Smrt je samonadmašivanje, konačan trijumf čoveka nad samim sobom. Sport je, da parafraziramo jednu sentenciju, shodno tom karakteru samonadmašivanja, slika smrti, a ne kao što se to obično misli, trijumf snage i života, kako se to videlo kroz optiku nacističke „estetike”, (mitologizovana secesija) ili socrealističke vizije rekreacije za radnike. Ta se „naopakost” i ideološki transponovalo kao afirmacija ili trijumf volje.

          U grubosti fudbala Bogdan Maksimović šifrira svu egzistencijalnu dramatiku čoveka. Fudbal i sve što ide uz njega, danas je svakako najizrazitiji simbol neautentičnosti (vladavina tehnike), ali u priči Kapiten sport pogađa i onu drugu, retku i težu mogućnost. Isti metafizički izazov postoji u umetnosti, sportu, filozofiji, i ma kojoj drugoj ljudskoj delatnosti. Zato je jednostavnost priče Kapiten varljiva, a njena „isklesanost” upućuje na svu dramatiku iskoraka iz neautentičnosti. Smrću kapitena, sport kao nadmašivanje protivnika, postoje samonadmašivanje – pečat tuđe smrti otvorio je svest i osećaj o sopstvenoj konačnosti i sportu kao prilici za podvižništvo –
kako bi se u bližoj terminologiji moglo nazvati samonadmašivanje. Jer naslednik kapitenske trake, u priči Bogdana Maksimovića, nije ostao nepromenjen, a svestan vlastite manjkavosti, na fudbal i sebe baca izmenjen pogled.

          Literarno stvaralaštvo moguće je baš zato što smo u senci smrti. Sport i literatura samo su „upražnjavanje” (nezgodan prevod grčke reči eupraxia u ovom kontekstu postaje sasvim adekvatan) vlastite smrtnosti, ili načini zagnjurenosti u Ništa. Napokon, autentičnost se može pripisati pričama Bogdana Maksimovića, ne zato što su one tematske usredsređene na fenomen smrti, nego zato što su naprosto takve. Kratka forma postaje u jednom trenu celina koja savršeno harmonizuje različita značenja u neponovljivo delo.

 

(Ovaj tekst objavljen je u Letopisu Matice srpske i na Trećem programu Radio Beograda)

Bogdan Maksimović, 2020.  |  Sva prava zadržana.