A to što predstava lebdi između stvarnog sna, sna o snu i jave, koja najviše liči na ružan san, velika je zasluga reditelja Branka Pleše. Druga važna i uspešno sprovedena rediteljska namera je hod predstave po samoj ivici komedije, a da ona ni u jednom trenutku ne gubi ništa od svoje duboke tragike. U tom smislu, Pleša i pred glumce postavlja ozbiljne zahteve – oni se služe i ironijom i parodijom, i sredstvima visoke komike i gegom, da bi saopštili poruku koja je u suštini jetka, gorka, tužna i mračna.
Sa naročitom virtuoznošću ovom zadatku su odgovorili Gordana Đurđević i Vladislav Kaćanski, veoma ubedljiv bio je i par glumaca Stevan Gardinovački i Aleksandra Pleskonjić – Ilić, a i oni najmlađi, Draginja Voganjac i Predrag Momčilović, pružili su najviše što su mogli da ova predstava održi i jak tempo i da ima što celovitiji umetnički izraz.
U samoj završnici Pleša oblikuje i efektnu i potresnu fantazmagoričnu i apokaliptičnu sliku, koja bi mogla da uđe u antologiju našeg savremenog teatra. U tom krešendu predstave, u ritmu takozvanog „rastur kola“, u uniformama raznoraznih vojski koje su u poslednje vreme ratovale i harale ovim našim prostorima, kao da na videlo izlazi sve prokletstvo i sav beizizlaz naše sudbine.
(Objavljeno na Prvom programu Radio Beograda u emisiji „Dnevnik“, 22.12.1990.))