Povodi
Tihi odlazak fudbalske legende
Fahrudin Jusufi (8. decembar 1939. — 9. avgust 2019.)

       Tiše nego što je poslednjih godina živeo, u taj, kažu, bolji svet, preselio se Fahrudin Jusufi, najbolji bek ne samo u istoriji „Partizana“ i reprezentacije Jugoslavije, već jedan od onih igrača koji su ostavili trajan pečat u svetskom fudbalu. U medijima je njegova smrt prošla tek sa par šturih rečenica.

            Rođen je u Gori, na Kosovu 1939. godine. Njegov otac, poslastičar, poput mnogih svojih zemljaka Goranaca, kreće trbuhom za kruhom i najpre otvara poslastičarsku radnju u Nišu, a zatim se, sa porodicom, doseljava u Beograd. Tu mali Fahrudin polazi u školu, ali i stiče prve časove „univerziteta beogradskog asfalta“. Upravo taj nepriznati fakultet mu omogućuje da se i pored siromaštva, uspešno i sa tvrdom verom u sebe, probija u životu.

Fahrudin Jusufi

           Kako je stanovao na Zvezdari, fudbal je još kao klinac počeo da igra u nižerazrednom klubu „Pobeda“, čije se igralište nalazilo u blizini njegovog stana. Pošto je bilo očigledno da je svojim talentom daleko premašio taj mali klub, kao petnaestogodišnjak, pun samopouzdanja, odlazi u „Partizan“, gde iskusno oko tadašnjeg trenera omladinaca Florijana Matekala nepogrešivo prepoznaje budući biser jugoslovenskog fudbala i Jusufi postaje deo takozvanih „Partizanovih beba“, koje su kasnije godinama žarile i palile u jugoslovenskom fudbalu, osvajajući četiri titule prvaka, a većina njih su postali državni reprezentativci.

            Sa nepunih 20 godina Jusufi je debitovao za reprezentaciju Jugoslavije i postao nezamenljiv njen član. Sa državnim timom osvojio je zlatnu medalju na Olimpijadi u Rimu 1960. i iste godine srebrnu medalju na Kupu nacija Evrope (današnjem Evropskom prvenstvu). Na Svetskom prvenstvu u Čileu 1962. godine, gde je naša reprezentacija osvojila četvrto mesto, Jusufi je, uz Šekularca i Galića, bio njen najbolji igrač. Za reprezentaciju je odigrao 55 utakmica, a bilo bi ih svakako još mnogo više da nije izašao neki glupi propis da igrači koji igraju u inostranstvu ne mogu više da nastupaju za državni tim.

            Sa svojim Partizanom Jusufi je, pored četiri titule prvaka države ostvario i plasman u to legendarno finale Kupa evropskih šampiona 1966. godine, kada je izgubio od Reala iz Madrida sa 2:1. Samo da podsetim, na putu do finala „Partizan“ je tada savladao prvake Francuske, Nemačke, tadašnje fudbalske velesile Čehoslovačke i najzad u polufinalu slavnog Mančester Junajteda.

            Potom Jusufi, poput većine svojih tadašnjih klupskih drugova, odlazi u inostranstvo. Klub u kome će provesti naredne četiri sezone, i gde će kao i u „Partizanu“ postati ljubimac navijača, bio je nemački bundesligaš „Ajntraht“ uz Frankfurta.

             U čemu je bila veličina fudbalera svetske klase Fahrudina Jusufija? Pre svega on je posedovao vrhunsku tehniku i dribling, koje nisu imali mnogi igrači sredine terena i napadači. Imao je brzinu i kod centaršuta loptu “koja ima oči“. U defanzivi bio je gotovo neprelazan. Nijedno svetsko ime na poziciji krila se pored njega nije naigralo fudbala. U duele je uvek ulazio oštro, punom snagom i brzinom, ali čisto i gotovo uvek bez faula. Kada bi oduzeo loptu protivničkom igraču, znao je, na užas „Partizanovih“ navijača, da u svom šesnaestercu predribla nekoliko protivničkih igrača i tako iznese loptu. 

           Njegove ofanzivne karakteristike su učinile da je Jusufi, uz Italijana Faketija, zapravo preteča današnje igre bekova, koji više nisu samo striktni čuvari protivničkih krila, već su i sami istovremeno i krila koja svojim centaršutevima i ulascima u sredinu ugrožavaju protivnički gol. Zato sam rekao na početku da je on ostavio trajan pečat u svetskom fudbalu, jer su posle njega i Faketija promenjeni sistemi fudbalske igre i bekovi su dobili nove zadatke, nešto što se u savremenom fudbalu danas podrazumeva.

           Jusufi je po završetku igračke karijere ostao u fudbalu. Završio je Višu trenersku školu u Beču i kao trener je radio u Nemačkoj i u Austriji. U Nemačkoj je radio u Šalkeu iz Gelzenkirhena, Minhenu 1860, Vatenšajdu i još nekim klubovima.

            Privatno, Jusufi je oženio svoju beogradsku ljubav Natašu, i sa njom dobio dva sina, Mišu i Sašu. Saša je takođe bio krenuo očevim stopama. Odigrao je blizu 200 utakmica u Bundesligi za Hamburger, Sarbriken i Bajer iz Irdingena, a Miša je inženjer, živi i radi u Austriji. Jusufijev životni pratilac Nataša je nažalost preminula pre nekoliko godina i od tada se legendarni fudbaler još više povukao u sebe.

            Za navijače i saigrače Jusufi je od milja bio Julka, za rodbinu i bliske prijatelje Ferika.

            Ja sam ga iz njegovih beogradskih dana poznavao, onako više „iz viđenja“, ali pravi prijatelji smo postali 1986. godine u Berlinu. On je tada trenirao klub Šarlotenburg, koji je imao visoke ambicije pa je zato angažovao poznatog i skupog trenera. Jusufi ga je doveo do baraža za ulazak u Drugu ligu. Tada je usledio poziv od bundesligaša Minhena 1860 kome Jusufi nije odoleo. Ja sam u to vreme učio nemački na Geteovom institutu u Berlinu. Moja stipendija je bila dovoljna da pokrije troškove stanovanja u iznajmljenoj sobici i prehranu u studentskoj menzi, ali moj drug Ferika je činio sve da mi boravak i Berlinu bude pravo uživanje. Nijedan njegov trening ili utakmicu nisam propuštao (i kao trener sam od njega mnogo pokupio), a gotovo svako veče smo izlazili u berlinske knajpe i restorane. Ne spadam u grebatore i ne volim da mi drugi plaćaju cehove u kafani, ali Ferika prosto nikome, ko je bio za njegovim stolom, nikad nije dozvoljavao da se maši za novčanik. Inače, bio je vrlo oštrouman, vispren i bistar, veliki šaljivdžija, uz dozu poznatog beogradskog mangupluka i sa njim u društvu je uvek bilo zabavno. Slušajući njegove priče, osećao sam se kao da sam i sam bio deo te najčuvenije „Partizanove“ generacije i državne reprezentacije.

            Jednog dana, posle treninga, reče mi Ferika da mu je stigao poziv iz Jugoslovenske vojne misije u Berlinu. Nije znao o čemu se radi, ali je otišao u zakazano vreme na taj sastanak. Primio ga je tadašnji vojni ataše, Albanac. Kad je Jusufi ušao kod njega, ovaj ga je pozdravio i izgovorio nekoliko rečenica na albanskom. Jusufi ga je zamolio da to sve što mu je rekao sada kaže na srpskom da bi ga razumeo. „Kako, zar vi ne govorite albanski?“, bio je začuđen ataše. „Ne, ja sam Goranac, ne znam albanski, govorim srpski i nemački“, odgovorio je moj drug. Taj susret je potom trajao očigledno kraće, nego što je ataše priželjkivao.

            Rekoh, bila je to godina 1986. Svetsko prvenstvo u Meksiku. Ja, fudbalski zaljubljenik, živim u skromnoj sobici bez televizora i teško mi je što ne mogu da pratim taj šampionat, ali ćutim o tome. Tek, jednog dana, neko zvoni na vrata stana u kome sam imao sobu. Izašla je gazdarica stana, a zatim je zakucala na moja vrata: „Traži Vas neki čovek“, reče. Ja izađoh. Pred vratima je stajao moj drug Ferika, a pored njega velika kutija. „Kupio sam ti televizor da možeš da gledaš Svetsko prvenstvo“, reče. Skoro mi grunuše suze. „Nije trebalo“, promucah. „Ajde, ćuti i pomozi mi da ga unesemo“, reče. Takav je bio Ferika Jusufi.

            Ja sam ga tada nagovarao da se vrati u Beograd i da preuzme „Partizan“. Odgovarao mi je da je to nemoguće. Međutim, nekako su se složile kockice. Sledeće sezone 1987/88, „Partizan“ je ostao bez trenera, a ja, iako tada više nisam bio u „Partizanu“, nekim uticajnim ljudima iz uprave sam sugerisao da razgovaraju sa Jusufijem. Na kraju se posrećilo i Jusufi je pristao da se posle više od 20 godina vrati u svoj klub. Ne kažem da sam ga ja doveo, jer nisam bio toliko moćan, ali sam inicirao njegov povratak. To ni njemu nisam nikad rekao, iako smo se tada naravno veoma često viđali i družili.

            Te njegove prve sezone kao trenera u „Partizanu“, „crno-beli“ su počeli da igraju brz, moderan i atraktivan fudbal. Jusufijev rukopis bio je očigledan. Titula je izmakla u poslednjem kolu i „Partizan“ je bio drugi sa bodom manje od „Crvene zvezde“. Naredna sezona je počela odlično i mestom u vrhu tabele, ali došlo je do sukoba između Jusufija, koji ikome nije dozvoljavao nikome da mu se meša u posao, i uprave na čelu sa Zečevićem. I Jusufi je, uprkos tome što je jug iz utakmice u utakmicu skandirao „Zeko, odlazi – Julka, ostani“, na kraju morao da ode. Legenda je tako drugi put besramno najurena iz kluba čija je bio jedna od najvećih zvezda u njegovoj istoriji.

            Eto, ovo sam prosto imao potrebu da kažem da se oprostim od svog druga, velikog fudbalera i čoveka, Fahrudina Jusufija.

            Počivaj u miru, dragi Ferika.

Bogdan Maksimović, 2020.  |  Sva prava zadržana.