Ne samo uži krug kulturnih poslenika u Srpskom Sionu i Hajdelbergu, nego su Karlovci dobili jednu izuzetnu ličnost u liku Bogdana Maksimovića, kao sportskog radnika, trenera, pozorišnog kritičara, novinara, voditelja, urednika… PISCA.
Kad napišemo velikim slovima PISAC i punim ustima to izgovorimo, postavlja se logičko pitanje, zašto je tek sad izašla iz štampe prva objavljena knjiga Bogdana Maksimovića „Senke i smrti“. Siguran sam da je osnovni razlog skromnost, visoki profesionalizam i težnja ka savršenstvu samog autora, kao i njegov buran temperament darovitog boema i rasnog fudbalera, posebno britkog u odbrani, koji mu je dozvoljavao da sedi za pisaćom mašinom taman onoliko koliko je potrebno da bude sjajan novinar i pozorišni kritičar.
No, kako se kaže, „bolje ikad nego nikad“, pred čitaocima je jedno izuzetno i nadasve originalno književno ostvarenje. Kratkih, jasnih rečenica, jednostavnih, savršeno razumljivih, u kojima nema viška ni zareza, , a kamo li slova, ili ne daj Bože reči, ovo delo dokazuje autorovu težnju ka savršenstvu i jednu izuzetnu stilsku i tematsku doslednost, neisilovanu, spontanu, koja izlazi duboko iz njegovog karaktera. Ovo delo je neverovatan spoj krajnje intimnog, lično emotivnog, u kojem se nazire ne baš srećno detinjstvo i teška mladost, u pomućenim porodičnim i društvenim odnosima, ruiniranim, pre svega, komunističkom pošasti, spoj sa prefinjenim opisom zla nad našom nacijom, ali i celom planetom. (Lepa uspomena iz detinjstva je igra žmurke s pacovima i oni su mu dragi, i svetao primer po svojim sposobnostima da opstanu i inteligenciji koja ih štiti od raznih ljudskih smicalica. Boli osećaj na pomisao kakvo je okruženje jednog deteta kada je našao prijateljstvo i svetao primer u pacovima.